
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of Inputs | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.75 V |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$21.69932
Ext.Price$21.69932
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $21.69932 | $21.69932 |
| 10 | $17.61896 | $176.18960 |
| 25 | $16.67199 | $416.79975 |
| 50 | $15.77592 | $788.79600 |
| 100 | $14.92811 | $1492.81100 |
